Szybki sposób na precyzyjne usunięcie tła ze zdjęcia

Przygotowując materiały do komunikacji wewnętrznej, często potrzebujemy usunąć tło ze zdjęć lub grafik, które będą nam potrzebne. W internecie jest dostępnych kilka konwerterów dość sprawnych, jednak automatyczne usuwanie tła, o ile obiekty nie są silnie skontrastowane z głównym bohaterem zdjęcia, który ma na nim pozostać widoczny, niestety kończą się ucinaniem głów czy nieplanowanym „przystrzyżeniem” fryzury. Wyjściem idealnym jest oczywiście obsługa profesjonalnych programów graficznych, ale tych w niektórych firmach nie ma, a niekiedy po prostu brakuje na to czasu. A co byście powiedzieli, gdyby usuwanie tła było możliwe za pomocą programu, którego zapewne codziennie używacie pracując w komunikacji? Czy wiesz, że możesz usunąć tło ze zdjęcia używając do tego funkcji znanego edytora tekstu? Tak… Worda.

Pokażemy to na przykładzie naszych fotografii. Jesteśmy zupełnie różne, a dodatkowo nasze zdjęcia były wykonane na różnych tłach, co dobrze pokaże możliwości i ograniczenia tego rozwiązania.

Ale od początku…

Aby znaleźć opcję usuwania tła w Wordzie, wystarczy kliknąć w zdjęcie umieszczone w edytorze:

word1png

Następnie wybieramy opcję Usuń tło (w zależności od wersji programu, może być ona umieszczona w innym miejscu):

2png

Teraz pozostaje nam ręcznie usunąć te elementy zdjęcia, które mają zniknąć i zachować te, które mają zostać. Wykorzystujemy w tym celu dwie proste funkcje w narzędziu Worda, jak na powyższym zdjęciu.

Jakie możemy osiągnąć efekty? Zobaczcie nasze fotografie w zestawieniu „przed i po”:

Magda – ciemne włosy na jasnym tle, czyli wysoki kontrast tła do głowy, za to niski kontrast tła do ubrania:

Magda przed i popng

Kasia – niski kontrast między tłem a postacią i ubraniem powoduje mniej precyzyjne usunięcie tła w okolicy włosów:

Kasia przed i pojpg

Lidia – ciemne, kręcone włosy na ciemnym tle (tzw. dramat grafika ;)) – fryzura po usunięciu tła zmienia kształt – jednak jak na edytor tekstu… według nas nadal pozostaje to na akceptowalnym poziomie:

Lidia przed i pojpg

Edytor Word zaskakująco dobrze radzi sobie także z usuwaniem tła zza drobnych elementów, jak np. oprawki okularów:

detale wordpng

Powodzenia!


Zalety: ogólnodostępne narzędzie, szybka obsługa w codziennym użytkowaniu.

Ograniczenia: usuwanie ciemnego tła spod ciemnych elementów o nieregularnym kształcie nastręcza programowi wielu trudności

Cena: