Bitly – wygeneruj mocny link i zwiększ klikalność o 34%!

Jeśli starasz się prowadzić profesjonalną komunikację z pracownikami w każdym calu i zależy Ci na zwiększaniu skuteczności dotarcia z informacją do odbiorców, traktuj każde narzędzie jak szansę i wykorzystuj maksymalnie jego możliwości. My jako takie narzędzie postrzegamy nawet adresy url – linki prowadzące np. do artykułów, które promujemy lub do dokumentów / raportów / ebooków / multimediów skierowanych do pracowników.

 

W skutecznym zachęceniu użytkownika do kliknięcia w link dużą rolę odgrywają:

  • jego wygląd estetyczny (czy jest krótki, czy nie wygląda podejrzanie),
  • stopień sprecyzowania informacji zawartych w adresie url (czy patrząc na niego można określić, do jakich treści prowadzi).

 

Myślisz, że nie ma to większego znaczenia? A Ty, w który adres byś kliknął i dlaczego? 

 

Jak stworzyć mocny link? 

Istnieje mnóstwo aplikacji, które umożliwiają skrócenie linku do kilkuznakowej formy, należą do nich np. linkd.pl, cutt.ly, tiny.pl, link.do, tnijurl.com, ale my polecamy bitly.com, ponieważ oferuje dużo więcej!

  • Skraca link.
  • Umożliwia jego personalizację (po nazwie domeny bit.ly/ możesz wstawić dowolny tekst; w wersji premium dodatkowo możesz wstawić własną domenę i według Bitly podnieść klikalność nawet o 34%*).
  • Śledzi i agreguje statystyki kliknięć w link!
  • Poprawia SEO (patrz: wytłumaczenie poniżej).
Ciekawostka: Czy wiesz, że personalizowanie linku może wpływać pozytywnie na SEO, ponieważ jest to kolejne miejsce, w którym można zawrzeć słowa kluczowe ważne dla pozycjonowania artykułu, czy dokumentu, do którego odnosi się link.

Aby użyć Bitly, wejdź na Bitly.com i załóż darmowe konto poprzez Google lub tradycyjnie podając adres email i hasło. Następnie na górze strony kliknij przycisk „Create” --> „Link” i wklej swój oryginalny link w okienko, które się pojawi. Zaakceptuj podpowiedź klikając dołu okienka „Create” i poczekaj na wygenerowanie się linku:

 bitly 2png

Uwaga! Pole podświetlone na różowo można edytować i po znaku / wpisać taki adres url, jaki chcemy. Najlepiej, aby odzwierciedlał, dokąd zaprowadzi użytkownika, np. jeśli prowadzi do pliku z raportem nt. komunikacji wewnętrznej 2021, może brzmieć następująco:

https://bit.ly/RAPORT_ICMOBILE_KOMUNIKACJA_WEWNETRZNA

(PS Jeśli nie czytałeś naszego raportu – możesz go jeszcze pobrać: https://www.subscribepage.com/icmobileraportkomunikacjawewnetrzna2021 :))

 

Analizuj statystyki i wyciągaj wnioski

Aplikacja Bitly prezentuje zagregowane wyniki danego linku w postaci wykresu słupkowego (ilość kliknięć) oraz kołowego (źródła i lokalizacje użytkowników – chociaż ta informacja przez wzgląd na używanie VPN jest zafałszowana): 

bitly 1png

Interesująco prezentuje się pierwszy wykres kołowy – jeśli użyjemy tego samego linku wygenerowanego za pośrednictwem Bitly we wszystkich kanałach promocji/komunikacji, zobaczymy, który z nich był najskuteczniejszy:

 bitly 3png

 * http://mkt.bitly.com/wp-content/uploads/2015/07/BitlyCaseStudy_BSD.pdfPODSUMOWANIE NARZĘDZIA:

Zalety: przyjazny interfejs, łatwa obsługa, szybkie generowanie skróconych lub personalizowanych linków (bez zmiany nazwy domeny!) w wersji bezpłatnej

Ograniczenia: w darmowej wersji istnieje możliwość skrócenia 1000 linków miesięcznie i personalizacji linku (bez zmiany domeny!) – do 50 linków miesięcznie, a dostępna analityka dotyczy wyłącznie ostatnich 30 dni.

Cena: większa liczba linków do wygenerowania, możliwość zmiany domeny bit.ly w adresie url na własną domenę oraz dłuższa historia analityki jest dostępna w wersjach płatnych, np. za 29 dolarów można generować i personalizować 1500 linków miesięcznie (włącznie z podmianą domeny!); przy większych limitach, opłaty są ustalane indywidualnie