Wiesz, jak obliczyć ROI?


Wiesz, jak obliczyć ROI?

Komunikacja to realne wyzwanie i mierzalne korzyści. Jakiego zwrotu z inwestycji w komunikację można się spodziewać? Na to pytanie starali się odpowiedzieć podczas webinaru: nasz ekspert Lidia Skrzyniecka oraz Łukasz Potrzebka z Digital Dexterity Labs (IT DEV).

Skuteczna komunikacja zawsze była kluczem do efektywnej pracy zespołowej, ale w obliczu innych problemów, łatwo o niej zapomnieć. Podczas webinaru chcieliśmy zwrócić Waszą uwagę na zmiany kultury organizacyjnej w obszarze komunikacji oraz podpowiedzieć, jakie narzędzia mogą pomóc w osiąganiu quick winów. Czego się spodziewać, gdy zdecydujemy się zainwestować w komunikację? Na jaki zwrot inwestycji możemy liczyć? Po co nam strategia komunikacji? Przekonajcie się o tym oglądając nagranie naszego webinaru!

Znajdź mierzalne wskaźniki

Określenie ROI dla inwestycji w komunikację wewnętrzną stanowi często problem dla osób, które są za ten obszar odpowiedzialne w firmach. Wdrożenie strategii, działań czy narzędzi komunikacji wewnętrznej, jak każdy inny projekt wymaga bowiem przygotowania wcześniej karty projektu – prezentacji, która zawierałaby konkretne – nie tylko słowa – a właśnie liczby wskazujące na to, że taka inwestycja po prostu się zwróci. Jednak w tym przypadku wyliczenie ROI nie jest takie oczywiste, chociaż jest jak najbardziej możliwe.

Najważniejsze to oprzeć wyliczenia o mierzalne wskaźniki, np. wskaźniki zaangażowania pracowników, jak czas produktywnej pracy (według badań stanowi on mniej niż 3h dziennie!). Tracimy czas np. na poszukiwanie informacji wewnątrz firmy. Podczas, gdy można tez czas zaoszczędzić i przeznaczyć na ważniejsze działania, jeśli np. istniałaby w firmie uporządkowana łatwo dostępna baza wiedzy w ramach narzędzia komunikacji wewnętrznej.

Komunikacja ma największy wpływ na zaangażowanie pracowników

Według przywołanych podczas webinaru badań i raportów, spośród wielu inicjatyw, jakie podejmują przedsiębiorstwa, to właśnie komunikacja wewnętrzna ma największy wpływ na poziom zaangażowania pracowników. Wśród innych, plasujących się również wysoko, wymieniono także Programy Rozwojowe Pracowników czy eventy firmowe. Jednak dodatkowo za znaczeniem komunikacji wewnętrznej, w takim zestawieniu, przemawia fakt, że niemal wszystkie pozostałe inicjatywy mogą być realizowane za pomocą odpowiedniego narzędzia komunikacji, jak chociażby intranet.

Przykład: wydarzenia firmowe m.in. wydarzenia integracyjne, podsumowania roku, wigilie firmowe i inne – w obecnym pandemicznym czasie przeszły do online’u. Dzięki rozbudowanemu narzędziu do komunikacji wewnętrznej można je zrealizować za jego pośrednictwem w zupełnie innej niż dotychczas formie. Ponadto żadne wydarzenie nie będzie cieszyło się zadowalającą frekwencją i zaangażowaniem pracowników, jeśli nie zostanie poprzedzone odpowiednio przygotowaną komunikacją około eventową. Szczególnie jest to ważne w przypadku eventów online – ponieważ mamy w tej chwili przesyt komunikacji internetowej.

Drugi przykład, który można podać na podstawie tego zestawienia, to chociażby Programy Rozwoju Zawodowego. Można je połączyć z e-learningiem umieszczonym np. w intranecie i umożliwić pracownikom w ten sposób darmowe zdobywanie wiedzy online, a także dzielenie się wiedzą z innymi wewnątrz firmy. Z jednej strony, organizacja dzięki e-learningowi buduje employer branding pokazując, że dba o rozwój pracowników. Z drugiej, umożliwia pracownikom dbanie o employee branding i rozwój eksperckiego wizerunku zaangażowanych pracowników. Bazę do e-leraningu może z powodzeniem stanowić platforma służąca do komunikacji wewnętrznej.

Czy przez brak komunikacji wewnętrznej można zbankrutować?

Jeśli jesteśmy już przy innych działaniach podejmowanych w celu angażowania pracowników, warto podkreślić, że firmy często przepalają swoje budżety, ponieważ zamiast zainwestować najpierw w świadomie prowadzoną komunikację z pracownikami, inwestują w działania podejmowane ad hoc, które, przy dużym szczęściu zadziałają jednorazowo, ale nie zbudują zaangażowania pracowników z efektem długofalowym. Czyli nie dość, że przedsiębiorstwo traci pieniądze na braku zaangażowania pracowników wynikającym z braku świadomie prowadzonej komunikacji wewnętrznej, to dodatkowo traci na inwestycji w działania podejmowane ad hoc, które de facto zaangażowania długofalowego nie zapewniają. Takimi działaniami mogą być np. nietrafione benefity. Poza tym, żeby trafić z benefitami, musimy prowadzić najpierw komunikację wewnętrzną, by mieć jak zapytać pracowników np. o to, jakich benefitów oczekują i dać im szansę wyboru – bez tego nie uzyskamy feedbacku, a koło marnotrawienia budżetu zamknie się i potoczy dalej.

ROI w czasie pandemii

Sprawna komunikacja z pracownikami zapewnia jednak nie tylko celność wyborów czy oszczędność czasu, ale też zwiększa gotowość operacyjną. Umożliwia np. przejście w tryb pracy zdalnej „z dnia na dzień” i operacyjną gotowość do pozostania w tym trybie tak długo, jak będzie to konieczne. Ponadto zapewnia pracownikom poczucia bezpieczeństwa.

Wierzymy, że wszystkie przedsiębiorstwa zapewniają obecnie swoim pracownikom bezpieczeństwo, spełniając wszelkie wymogi reżimu sanitarnego. Natomiast zapewnienie poczucia bezpieczeństwa jest już czymś innym. Pracownicy muszą być bowiem jego świadomi, a żeby tak się stało muszą mieć dostęp do informacji, które ich o tym przekonają. Nie możemy bowiem wymagać od pracowników zaangażowania, jeśli będą się obwiali o swoje bezpieczeństwo – wynika to np. z piramidy potrzeb Maslova.

Podsumowując, skupmy się na danych, które posiadamy i odpowiadajmy na realne potrzeby pracowników i organizacji. Powstało wiele raportów, na których możemy bazować.

.