Na czym stanęła kwestia jawności i równości wynagrodzeń? Podsumowanie najważniejszych informacji w 7 punktach


9 maja 2025 roku Sejm przyjął ustawę zmieniającą Kodeks pracy, mającą
częściowo wdrożyć unijną dyrektywę o równości wynagrodzeń. Choć
pierwotny projekt przewidywał szerokie obowiązki w zakresie
transparentności płac, uchwalona wersja została znacząco okrojona –
zrezygnowano m.in. z obowiązku ujawniania wynagrodzenia w ogłoszeniach o
pracę.

1. W dniu 9 maja 2025 roku Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Kodeks pracy.

2. Pierwotny projekt tej ustawy został wniesiony do Sejmu w grudniu 2024 roku i zawierał przepisy wprowadzające sporą część postanowień Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 z dnia 10 maja 2023 r. w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania.

3. Ustawa została jednak przyjęta przez Sejm w znacznie okrojonym i zmienionym brzmieniu.

4. Przede wszystkim – ustawa w przyjętym przez Sejm brzmieniu nie przewiduje wymogu podawania informacji na temat proponowanego wynagrodzenia już w ogłoszeniu o pracę.

5. Zamiast tego, pracodawca będzie miał obowiązek poinformowania o wynagrodzeniu, jego początkowej wysokości lub jego przedziale - opartym na obiektywnych, neutralnych kryteriach, w szczególności pod względem płci, a także o odpowiednich postanowieniach układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania (jeśli funkcjonują u pracodawcy) na jednym z następujących etapów:

- ogłoszenie o naborze na stanowisko,
- przed rozmową kwalifikacyjną,
- przed nawiązaniem stosunku pracy.

6. Dodatkowo, wprowadzono przepis, zgodnie z którym ogłoszenia o naborze oraz zawarte w nich nazwy stanowisk będą musiały być neutralne pod względem płci.

7. Ustawa wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od jej ogłoszenia. Obecnie ustawa znajduje się w Senacie – nie została jeszcze ogłoszona.


Gościnny artykuł adw. Jakuba Tomesa z Alicja Bień & Alicja Tarkowska Kancelarie Adwokackie.


Zdjęcie z naszego spotkania "Jak wdrażać i komunikować jawność i równość wynagrodzeń?" w kampusie biurowym Forest w Warszawie. W roli jednego z prelegentów adw. Jakub Tomes z Alicja Bień & Alicja Tarkowska Kancelarie Adwokackie.

Jeśli potrzebujesz wsparcia we wdrożeniu wartościowania stanowisk oraz komunikacji procesu zmiany w organizacji, zapraszamy do kontaktu: office@ic-mobile.pl, 784 531 556.

.